Par BioPhoT projektu

Projekts paredz ilgtermiņa starpdisciplināras pētniecības un inovāciju platformas izveidošanu, kas līdz 2032. gadam īstenos pētniecības un inovāciju projektus:

viedās specializācijas stratēģijas jomā – biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas un farmācija (terapijas pieejamības uzlabošana dzīvildzes un darbspējas pieaugumam, attīstot zāļu, to transportformu un vakcīnu ražošanas tehnoloģijas, īstenojot zāļvielu pārprofilēšanu, jaunu zāļu atklāšanu un attīstības pētījumus, kā arī identificējot jaunus biomarķierus un attīstot precīzijas medicīnas risinājumus);

viedās specializācijas stratēģijas jomā – fotonika un viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas (optikas, fotonikas, mikroelektronikas, mikrofluīdikas ierīču, viedo materiālu, datu pārraides un sakaru tehnoloģiju, sensoru un inženiersistēmu, robotikas un nākotnes lietu interneta risinājumu attīstīšana).

Platformu veido konsorcijs, tā koordinators ir Latvijas Organiskās sintēzes institūts (LOSI) un sadarbības partneri – Elektronikas un datorzinātņu institūts (EDI), Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts (BIOR), Cietvielu fizikas institūts (CFI), Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs (LBMC), Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts (LVKĶI), Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) un Latvijas Universitāte (LU).

Platformas mērķi

  • Attīstīt akadēmiskās pētniecības un lietišķās zinātnes kompetences inovatīvu un komercializējamu produktu un tehnoloģiju izstrādei.
  • Līdz 2032. gadam radīt 35 jaunas vismaz TRL 3-4 līmeņa tehnoloģijas, no kurām vismaz 23 jāatbilst TRL 5-6 līmenim. Vismaz 4 tehnoloģijām jābūt sasniegušām komercializācijas fāzi.
  • Platforma par svarīgu uzdevumu izvirza inovāciju izglītības un tehnoloģiju pārneses apmācību jautājumus, veicinot dialogu starp zinātniekiem, komercsektoru un politikas veidotājiem.
    Šī pieeja ļaus mazināt plaisu starp zinātni un komercsektoru, uzlabojot iespēju izgudrojumiem pārvarēt t.s. “nāves ieleju” to attīstības ceļā.
  • Platformas stratēģiskā ietekme ir tās mērķī identificēt idejas ar zemu TRL līmeni, bet labu komercializācijas potenciālu un, īstenojot projektu, to paaugstināt, tādējādi sagatavojot konkurētspējīgus pieteikumus Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) komercializācijas grantu konkursiem.

Sasniedzamie rezultāti

Sasniedzamais rezultāts30.11.2025.30.11.2026.30.11.2032.
Patentu pieteikumi (WIPO, EPO)005
Ziņojumi par rīcībpolitikas ieteikumiem un rīcībpolitiku ietekmi014
Iesniegts projekta pieteikums starptautiskā vai nacionālā pētniecības un attīstības projektu konkursā0515
Sekmīgi nokārtots maģistra valsts (gala) pārbaudījums0210
Noteiktā kārtībā aizstāvēts promocijas darbs0015
Citi rezultāti:   
Finansēti platformas projekti4065195
t.sk. TRL līmenis paaugstināts par 1 vienību040120
Tehnoloģijas 3 vai 4 TRL līmenī0035
t.sk. tehnoloģijas 5 vai 6 TRL līmenī0023

Pētniecības un inovāciju projekti

PIP – pētniecības un inovāciju projekts, kas atbilst viedās specializācijas stratēģijas jomai “Biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas un farmācija” un/vai “Fotonika un viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas”. PIP tiek pieteikts un/vai apstiprināts un tiek īstenots BioPhoT platformas ietvaros.

PIP mērķis:

Sniegt ieguldījumu BioPhoT platformas rezultātu sasniegšanā – līdz 2032. gadam izstrādātas vismaz 35 tehnoloģijas, tai skaitā prototipi, kas atbilst tehnoloģiju gatavības līmenim no 3 līdz 4, t.sk. vismaz 23 tehnoloģijas atbilst tehnoloģiju gatavības līmenim no 5 līdz 6.

PIP uzdevumi:

  • veikt pētniecības un inovāciju darbības, kas vērstas uz esošo izstrādņu tehnoloģiskās gatavības līmeņa paaugstināšanu;
  • attīstīt pētniecības izstrādņu komercializācijas plānus un veikt aktīvus komercializācijas partneru meklējumus;
  • radīt intelektuālā īpašuma objektus, t.sk. zinātību, un veikt darbības to nostiprināšanai.

PIP horizontālās aktivitātes:

  • zinātnieku tehnoloģiju pārneses prasmju un zināšanu pilnveidošana;
  • starpsektorālu sadarbības tīklu veidošana;
  • starpsektorālās mobilitātes veicināšana.

Dokumenti

Projekta nolikums ar pielikumiem
Mentoru pieteikuma veidlapa

Partneri

Latvijas Organiskās sintēzes institūts (LIOS) ir BioPhoT platformas koordinators. Projekta ietvaros LIOS nodrošinās pētniecības un inovāciju ekspertīzi, kā arī pētniecisko infrastruktūru medicīnas ķīmijas, farmakoloģijas, biofizikālās ķīmijas un procesu ķīmijas jomās. 

 

LIOS ir plaša pieredze sadarbības pētniecībā ar farmācijas nozari, kas 2023. gadā veidoja 4,2 miljonus eiro (gandrīz 30% no LIOS kopējiem ieņēmumiem). Inovāciju kapacitāti veicina LIOS Inovāciju centrs. Institūts ir vairāku inovācijām veltītu starptautisku pētniecības konsorciju partneris, kuros iesaistīti arī nozares pārstāvji – “European Accelerator of Tuberculosis Regime” (ERA4TB), “Towards a more sustainable European pharmaceutical production of APIs” (TransPharm), “EstLat Alliance in Drug Development” (PharmaBoost). LIOS ir koordinators projektam “Natural Products Research at Latvian Institute of Organic Synthesis as a Driver for Excellence in Innovation” (Natalion) un koordinē nacionālo pētniecības platformu BioMedPharm.  

https://www.osi.lv/

Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts (CFI) BioPhoT platformas ietvaros nodrošinās pētniecības un inovāciju ekspertīzi materiālzinātnēs, mikrofluidikā un pārklājumu tehnoloģijās. Pētniecības un inovāciju projektu (PIP) īstenošanai būs pieejama ISO 6-7 klases nacionālā nanoražošanas centra pētniecības infrastruktūra, kas aprīkota mikro- un nanoražošanai, tostarp organiskajai elektronikai, fotonikai un mikrofluidikai. 

 

CFI ir nacionālais līderis modernās tehnoloģijas un materiālu pētniecībā. CFI ir plaša sadarbības pieredze gan ar globāli atzītiem uzņēmumiem, gan ar nacionālajiem nozares līderiem, tostarp “GroGlass”, “Sidrabe”, “CeramOptec” un “LightGuide”. CFI koordinēja TEAMING programmas projektu CAMART2. Tā ietvaros, lai nodrošinātu vienotu kontaktpunktu uzņēmumu un zinātnes sadarbībai, institūts izveidoja industrijas sadarbības platformu “Materize”. 

https://cfi.lv

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) BioPhoT platformas ietvaros inovāciju kapacitāti atbalstīs RTU Zinātnes un inovāciju centrs, kas kalpo kā starpdisciplinārās sadarbības un inovāciju centrs. 

 

RTU ir mūsdienīga, starptautiski atzīta pētniecības universitāte, kas izglīto studentus un veic augsta līmeņa zinātniskos un tehnoloģiskos pētījumus. RTU sadarbības tīkls ietver vairākus labi zināmus nozares partnerus – “FokkerNextGen”, “AirBaltic”, “Mikrotīkls” un “LMT”. RTU vada nacionālo Mikroshēmu iniciatīvu, kas paredzēta mikroshēmu tehnoloģiju attīstības veicināšanai. Universitāte ir EIT Climate-KIC, EIT Digital, EIT RawMaterials, EIT Food un EIT UrbanMobility kopienu partnere. RTU koordinē TEAMING programmas projektu “Baltic Biomaterials Centre of Excellence” (BBCE), kurā nacionālie partneri ir Latvijas Organiskās sintēzes institūts un Rīgas Stradiņa universitāte. 

https://rtu.lv

Latvijas Universitāte (LU) BioPhoT platformas ietvaros veiks pētījumus šādās jomās: optiskās tehnoloģijas un medicīnas fizika, nano un kvantu tehnoloģijas, inovatīvi materiāli, biomedicīna, farmācija, reģeneratīvā medicīna un biobankas. Projekta īstenošanai tiks izmantota Dabas mājas un Zinātņu mājas pētniecības infrastruktūra, kā arī būs pieejami Zināšanu un tehnoloģiju pārneses centra resursi. 

 

LU ir vadošā un lielākā plaša profila universitāte Latvijā. Paralēli akadēmiskajām aktivitātēm LU aktīvi sadarbojas ar industriju pētniecības projektos, kuru apjoms 2023. gadā sasniedza 2,3 miljonus eiro. LU ir partneris vairākos inovācijām veltītos starptautiskos pētniecības konsorcijos, kuros iesaistīti arī industrijas partneri, piemēram, “Comprehensive Cancer Infrastructures 4 Europe” (CCI4EU) un “Developing the Action Plan to Foster Baltic Region Innovation Ecosystem in Biotechnology and Synthetic Biology” (BIOCONNECT).  

https://lu.lv

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs (LBMC) BioPhoT platformas ietvaros nodrošinās personalizētās medicīnas pētniecības resursus, tostarp vēža ārstēšanas un vakcīnu izstrādes jomā. LBMC piedāvās savus servisa centru pakalpojumus – Genoma centru, Bioinformātikas servisa centru, Šūnu bioloģijas un mikroskopijas servisa centru, Laboratorijas dzīvnieku servisa centru un Rekombinanto biotehnoloģijau servisa centru. 

 

LBMC ir vadošais pētniecības institūts translācijas medicīnas un lietišķās biotehnoloģijas jomā. LBMC sadarbības pētījumi galvenokārt ir saistīti ar vakcīnu izstrādi (Saiba Animal Health GmbH) un orgāni uz čipa tehnoloģijām (Cellbox Labs).  LBMC īstenotie industriālās partnerības projekti ir “Challenging African Swine Fever outbreaks with innovative VLP-based vaccines” (ASF-INNOVAC) un “Developing a first-in-class vascularized Gut-Brain-Axis-on-chip platform for accelerating research and drug discovery” (GBA-CONNECT). LBMC pārrauga Nacionālo biobanku un ir vairāku Eiropas iniciatīvu partneris – 1+ Million Genomes (1+MG), BBMRI-ERIC (nacionālais mezgls) un INSTRUCT. 

https://biomed.lu.lv/

Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts (LVKĶI) BioPhoT platformas ietvaros veicinās pētījumus par koksnes struktūru, izturību un degradācijas mehānismiem, biorefinērijas pieejām, tehnoloģiju izstrādi koksnes komponentu pilnīgai izmantošanai, kā arī biomasas pārstrādi. Projektam būs pieejama izmēģinājuma iekārta.

 

LVKĶI ir vadošais pētniecības institūts zināšanās balstītu, videi draudzīgu un zema atkritumu līmeņa tehnoloģiju izstrādē, lai iegūtu konkurētspējīgus materiālus un produktus no augu biomasas ekonomiskā, sociālā un ekoloģiskā labuma gūšanai. LVKĶI ir vairāku pētniecības konsorciju partneris, kas ietver sadarbību ar industriju – “Biobased Industry Consortium” (BIC), “International Union of Forest Research Organizations” (IUFRO) un “European Polysaccharide Network of Excellence” (EPNOE). Institūts koordinē projektus “Furfural for Future”, “Superbinder” un “Sustainable Polyols”, kas vērsti uz LVKĶI izstrādāto tehnoloģiju komercializāciju. Inovatīvais uzņēmums “BetulinLab” ievieš tehnoloģijas, kas izstrādātas LVKĶI. Laikā no 2021. līdz 2024. gadam LVKĶI ir īstenojis aptuveni 200 zinātnisko projektu. Institūtā izveidots moderns pilotiekārtu angārs, kas ļauj attīstīt tehnoloģijas līdz TRL 4–6 līmenim, tādējādi sekmējot inovāciju komercializāciju. Institūta rīcībā ir inventārs un nemateriālie aktīvi 7,7 miljonu eiro vērtībā (pēc bilances datiem), no kuriem aptuveni 6 miljoni eiro investēti zinātniskās infrastruktūras attīstībā – laboratorijās un pilotiekārtās.

https://lvkki.lv

Elektronikas un datorzinātņu institūts (EDI) BioPhoT platformas ietvaros sniegs ieguldījumu ārkārtīgi precīzā notikumu laika noteikšanā (extremely precise event timing), tālizpētē kosmosa datu apstrādē, robotikā, signālu apstrādē, iegultajā inteliģencē un viedajos sensoros. Projekta īstenošanai būs pieejama atbilstoša pētniecības infrastruktūra. 

 

EDI ir pētniecības institūts, kas koncentrējas uz viedo iegulto kooperatīvo sistēmu (SECS) izstrādi, kuras tiek pielietotas viedajā mobilitātē, nākotnes veselības aprūpē, industrija 4.0, viedajās pilsētās un kosmosa tehnoloģijās. EDI ir Eiropas mēroga asociāciju “INSIDE Industry Association” (INSIDE) un “Association for European Nanoelectronics Activities” (AENEAS) dalībnieks. EDI koordinē projektu “Go IT!” un piedalās vairākos “Chips JU” projektos – “AIMS5.0”, “PowerizeD” un “ShapeFuture”. 

 

https://edi.lv

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) BioPhoT platformas ietvaros sniegs ieguldījumu biomedicīnas un sabiedrības veselības pētniecībā. RSU Inovāciju centrs atbalstīs projekta tehnoloģiju pārneses aktivitātes. 

 

RSU ir vadošā medicīnas universitāte Latvijā, kas specializējas medicīnas un sabiedrības veselības pētniecībā. RSU ir universitāšu inkubatora “UniLab” akcionārs, kā arī partneris Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Veselības aprūpes attīstības centrā un partneris projektā HIVE – “HEI Innovation for Knowledge Intensive Entrepreneurship EIT HIVE”, kas ir Eiropas Translācijas medicīnas infrastruktūras (EATRIS) nacionālais mezgls. Sadarbības pētniecības ietvaros RSU koordinē IV fāzes klīnisko pētījumu veikšanu.  

 

https://rsu.lv

Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts (BIOR) BioPhoT platformas ietvaros veiks pētījumus analītiskajā ķīmijā, pārtikas ķīmijā un molekulārajā bioloģijā. 

 

BIOR ir pētniecības institūts ar plašu pieredzi pārtikas un vides drošībā, zivju resursu pārvaldībā un dzīvnieku veselībā. BIOR ir vairāku ES4Health programmas projektu partneris, tostarp “Delivering a Unified Research Alliance of Biomedical and Public Health Laboratories against Epidemics” (DURABLE), “European Joint Action on Antimicrobial Resistance and Healthcare-Associated Infections” (EU-JAMRAI 2) un “EU-Wastewater Integrated Surveillance for Public Health” (EU-WISH). 

https://bior.lv

Komanda

Profesionāļi, kas veicina inovācijas biomedicīnā un fotonikā
Osvalds Pugovičs
Projekta vadītājs osvalds@osi.lv
Alise Ose
Projekta administratore alise.ose@osi.lv
Andris Baumanis
Inovāciju projektu atlases, ieviešanas, uzraudzības un ilgtspējas darba grupas vadītājs andris@unilab.lv
Anna Stikāne
Intelektuālā īpašuma aizsardzības un tehnoloģiju pārneses darba grupas vadītāja
Tehnoloģiju pārneses un apmācību aktivitāšu darba grupas vadītāja
anna.stikane@osi.lv​
Uldis Vēgners
Ētikas un interešu konfliktu darba grupas vadītājs uldis.vegners@rsu.lv​
Renāte Franke
Komunikācijas grupas vadītāja renate.franke@lu.lv
Amanda Boka
Sabiedrisko attiecību speciāliste amanda.boka@lu.lv

Esi zinātnieks?
Piesakies projektā!

Programma piedāvā finansējumu līdz 200 000 eiro vienam projektam, lai zinātniskās inovācijas pārvērstu praktiskos risinājumos.

BioPhoT sadarbības partneri