FOTO: Deep Tech Atelier 2025: Prof. Anders Karlén lekcija un paneļdiskusija par inovāciju nākotni (15.05.2025.)

15. maijā ar lekciju “Zinātnes mērogošana ietekmei: pētniecības platformu un publiskās–privātās partnerības loma” (Scaling science into impact: the role of research platforms and public-private partnership) uz festivāla Deep Tech Stage skatuves kāpa Upsalas universitātes profesors Anders Karlén.

Viņa pētījumi ir vērsti uz sākumvielu identificēšanu un potenciālo zāļvielu izstrādi antibakteriālo zāļu atklāšanā. Laikā no 2014. līdz 2021. gadam prof. Karlén bija vadošās struktūrvienības vadītājs un līdzkoordinators Inovatīvo zāļu iniciatīvas (IMI) projektā ENABLE. Pašlaik viņš ir nacionālā projekta ENABLE-2, kas ir ENABLE turpinājums, koordinators. Kopš 2019. gada viņš vada sešus gadus ilgu IMI-2 projektu COMBINE, kas ir daļa no IMI pretmikrobu rezistences (AMR) paātrinātāja iniciatīvas.

Prof. Karlén klāstīja, kādu ieguldījumu platforma ENABLE ir devusi farmācijas nozares un sabiedrības veselības vajadzību risināšanā.

Pēc tam sekoja paneļdiskusija “Inovāciju nākotne: nozares sadarbība un ilgtspējīgs zinātnes finansējums” (The future of innovation: industry collaboration and sustainable science funding).

Eksperti – Jurģis Miezainis, Latvijas Republikas Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs, Vitālijs Skrīvelis, PharmIdea SIA valdes loceklis un līdzīpašnieks, Osvalds Pugovičs, Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktora vietnieks un “BioPhoT” platformas vadītājs, Joanna Lipner, Pikralida līdzdibinātāja un izpilddirektore – moderatores Sandra Kropas vadībā apspriedīs, kā ilgtermiņa finansiālais atbalsts veicina zinātniskos atklājumus un paātrina tehnoloģiju komercializāciju.

Foto – publicitātes un Lauris Vīksne.