VIDEO: Seminārs “Intelektuālais īpašums – no idejas līdz patentam un tālāk”

Semināra “Intelektuālais īpašums – no idejas līdz patentam un tālāk” mērķis ir sniegt pētniekiem un intelektuālā īpašuma speciālistiem padziļinātas zināšanas par intelektuālā īpašuma aizsardzību, patentēšanu un komercializāciju.

Mūsdienās, kad inovācijas ir neatņemama zinātnes un uzņēmējdarbības sastāvdaļa, ir būtiski izprast, kā efektīvi aizsargāt savas idejas un pārvērst tās komerciāli veiksmīgos risinājumos. Seminārā tiks aplūkots plašs tēmu loks – no pamatiem par intelektuālā īpašuma veidiem un autorības jautājumiem līdz detalizētai patentēšanas procesa analīzei un tā sasaisti ar komerciālām iespējām.

Semināra vadītājs:
Eiropas patentpilnvarnieks, Dr.sc.ing. Artis Kromanis – eksperts ar ilggadēju pieredzi izgudrojumu patentēšanā un tehnoloģiju pārnesē.

1. Daļa:

  1. Ievads
  2. Kas ir izgudrotājs? Kā izgudrotājs ir saistīts ar savu darba vietu un/vai līdzizgudrotājiem?
  3. Kādi likumi nosaka izgudrotāja darbību zinātniskās institūcijās?
  4. Kas ir intelektuālais īpašums? Autortiesības, rūpnieciskais īpašums (patenti, preču zīmes, dizainparaugi, pusvadītāju topogrāfijas).
  5. Kas ir zinātība?
  6. Kas ir komercnoslēpums?
  7. Ko nozīmē licencēšana un ko nozīmē tiesību nodošana/atsavināšana?

2. Daļa:

  1. Izgudrojuma patenti – tiesību veids; īpašnieks vs izgudrotāji; teritorija; termiņš; patentējami izgudrojumi vs nepatentējami izgudrojumi; patentspējas kritēriji
  2. Lietderīgo modeļu reģistrācijas – tiesību veids un tā īpatnības; īpašnieks vs izgudrotāji; teritorija; termiņš; reģistrējamie izgudrojumi
  3. Dizainparaugi – tiesību veids; īpašnieks vs dizainers; teritorija; termiņš; labvēlības periods
  4. Preču zīmes – tiesību veids un iedalījums; reģistrējamība; teritorija; termiņš
  5. Pusvadītāju topogrāfijas – tiesību veids; reģistrējamība; teritorija; termiņš
  6. Augu šķirnes – tiesību veids; reģistrējamība; teritorija; termiņš

3. Daļa

  • Patenta pieteikuma sastādīšana un iesniegšana
  • Patentmeklējuma veikšana, tai skaitā izgudrojuma objekta definēšana patentmeklējuma veikšanai
  • Kas ir pretenzijas? Kāpēc patenta pieteikuma pretenzijas ir visbūtiskākā patenta pieteikuma daļa. Kāpēc patenta pieteikumama nepieciešams apraksts un dažos gadījumos arī zīmējumi? Kam nepieciešams patenta pieteikuma kopsavilkums?

4. Daļa

  • Radītā izgudrojuma aizsardzība ar patentu, t.i., patentēšanās stratēģija un plāns
  • Prioritātes patenta pieteikuma sagatavošana un iesniegšana; prioritātes periods; starptautiskā pieteikuma iesniegšana un lietvedība; patenta pieteikuma publikācijas nozīmība un spēks; nacionālo un/ vai reģionālo patentu pieteikumu iesniegšana, pamatojoties uz starptautisko patenta pieteikumu; patentu lietvedība ārvalstīts

5. Daļa:

  • Eiropas patentu sistēma, tai skaitā Eiropas vienotā spēka patents un Eiropas patentu tiesa